Сеќавање на Трајко Прокопиев, македонски композитор и диригент

1 min read

Истакнатиот македонски композитор и диригент Трајко Прокопиев, почина на 21 јануари 1979 година во Белград.

Непосредно по ослободувањето го формирал Пејачкиот хор на ГШ на НОВ на Македонија, а во 1945 година станал прв директор на Средното музичко училиште во Скопје.

Тој бил еден од главните организатори на музичкиот живот во Македонија. Меѓу другото, бил главен музички уредник на Радио Скопје, диригент на Симфонискиот оркестар на Операта при МНТ, а од 1958 година до 1964 година го водел Ансамблот за народни игри и песни на Македонија “Танец”.

Роден бил во Куманово, на 6 ноември 1909 година.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Османи ќе го посети повредениот охриѓанец откако Бугарија вчера со владин авион го пренесе во Софија

Следно

Вучиќ в понеделник ќе биде на седницата на Владата за Косово, потоа ќе има обраќање

Latest from Blog