Сестрата на Ким Џонг-ун повторно им се заканува на САД: Подготвени сме за акција од големи размери

1 min read

Ким Јо-џонг, влијателната сестра на севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун, денеска на државната телевизија изјви дека нејзината земја е подготвена да преземе „брза, голема акција“ против САД и Јужна Кореја во секое време.

-Демонстративните движења на армиите на САД и Јужна Кореја, како и нивната реторика, која е толку избезумена што повеќе не можеме да ја игнорираме, несомнено создаваат услови Северна Кореја да преземе акција против нив, рече Ким Јо-џонг,.

Сестрата на Ким Џонг-ун не прецизираше какви дејствија може да преземе Пјонгјанг.

Со оваа изјава таа реагираше на вчерашните заеднички воени вежби меѓу Вашингтон и Сеул, во кои беше вклучен и американскиот стратешки бомбардер Боинг Б-52.

Во слични ситуации во минатото, Северна Кореја главно реагираше воено, со тестирање на интерконтинентални балистички ракети, кои секогаш завршуваа во водите меѓу Корејскиот Полуостров и Јапонија.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

(ВИДЕО) Воени авиони се судрија кај Рим, еден падна на улица, загинаа и двајцата пилоти

Следно

Одбиено барањето на одбраната на сопственикот на „ДоказМ“ за изземање на скопското ОЈО

Latest from Blog

ФБИ човекот на Еди Рама

Минатиот месец против поранешниот функционер на ФБИ беа покренати федерални обвиненија. Според Министерството за правда, по