Светската банка најави 1,78 милијарди долари помош за Турција

1 min read

Светската банка најави помош за Турција од 1,78 милијарди долари, за итни потреби и закрепнување.

– Обезбедуваме итна помош и подготвуваме брза проценка на итните потреби на теренот, се вели во соопштението на претседателот на Светска банка Дејвид Малпас.

Според последните податоци, само во Турција во земјотресот загинаа повеќе од 17.000 луѓе.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Светска банка најави 1,78 милијарди долари помош за Турција

Следно

Календар на МПЦ: Утре се празнуваат овие светители

Latest from Blog