Руските сили вчера извршија 19 воздушни и 14 ракетни напади

1 min read

КИЕВ (АА) – Генералштабот на украинската Војска соопшти дека руските сили вчера извеле 19 воздушни и 14 артилериски напади врз територијата на Украина, известува Анадолу.

Во соопштението се наведува дека Русија ги концентрирала своите напади на Купјанск, Лиман, Бахмут, Авдијивка и Шахтерск, а украинската Војска вчера во тие насоки одбила 71 руски обид за пробив.

„Руската Војска вчера изведе 14 артилериски и 19 воздушни напади. Исфрлени се 57 ракети од повеќецевни ракетни системи. Ранети се повеќе цивили“, се вели во соопштението од Киев.

Во соопштението се вели дека украинските воздухопловни сили изминатиот ден 12 пати ги погодиле подрачјата на кои се наоѓаат руските сили, додавајќи дека украинските војници собориле три руски беспилотни летала.На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS)..

Извор: www.aa.com.tr

Претходно

Готвачот Ајдин секојдневно патува и дели храна во турските региони погодени од земјотресите

Следно

Николоски во колумна за Фокус: За политичката корупција и политичката проституција

Latest from Blog