Рускиот Парламент го одобри суспендирањето на учеството во договорот „Нов СТАРТ“

1 min read

МОСКВА (АА) – Рускиот Парламент денеска го одобри Предлог-законот за суспензија на учеството на Москва во Договорот за нуклеарно оружје „Нов СТАРТ“, јавува Анадолу.

Двата дома на рускиот Парламент, Државната дума и Советот на Федерацијата, едногласно гласаа за суспендирање на Договорот за намалување на стратешкото оружје, „додека рускиот претседател не донесе одлука за негово продолжување“.

Според Предлог-законот, откако ќе биде усвоен, тој ќе се смета за ефективен од моментот на неговото објавување на официјалниот владин портал.

Во посебна изјава, руското Министерство за одбрана соопшти дека Москва ќе продолжи да се придржува кон ограничувањата на „Нов СТАРТ“ за бројот на носачи на нуклеарни боеви глави и ќе продолжи со размената на известувања за лансирање на проектили.

Во рамките на договорот, страните може да бараат информации за најмногу пет лансирања ракети годишно, доколку разменуваат информации за бројот на боеви глави и носачи двапати годишно – во март и септември – и имаат право да извршат до 18 инспекции годишно.

Договорот го ограничува бројот на распоредени проектили и бомбардери на 700, распоредени боеви глави, вклучувајќи повеќе независни возила за враќање и бомбардери, на 1.550, а распоредени и нераспоредени фрлачи – ракетни цевки и бомбардери – на 800.

Во обраќањето пред рускиот Парламент вчера, рускиот претседател Владимир Путин објави дека Москва ќе го суспендира своето учество во договорот поради вмешаноста на САД во конфликтот во Украина – постојат ризици Вашингтон да пренесе на Киев разузнавачки информации за напади врз стратешките воени објекти на Русија, добиени при инспекции, предвидени со договорот.

Тој, исто така, рече дека договорот „Нов СТАРТ“ е потпишан во фундаментално различна политичка реалност и повеќе не ја одразува ситуацијата.

Потпишан во 2010 година и продолжен во 2021 година за уште пет години, договорот „Нов СТАРТ“ има за цел да ги контролира и намали стратешките нуклеарни сили што ги користат САД и Русија.На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS)..

Извор: www.aa.com.tr

Претходно

Ердоган ги посети повредените во земјотресот хоспитализирани во Анкара

Следно

ЕУ: Вучиќ и Курти го потврдија своето учество на претстојниот состанок во Брисел

Latest from Blog