Русија го обвини сараевскиот театар за антируска пропаганда поради „Идиот“

1 min read

Режисерката Селма Спахиќ, која премиерно ја изведе претставата минатата недела, беше прогласена за неталентирана и хистерична од руските дипломати на Фејсбук страницата на амбасадата затоа што нејзиниот „Идиот“ е поставен во современ контекст во кој предупредува на страшните злосторства извршени од руската армија и паравоените групи за време на агресијата кон Украина

Руската амбасада во БиХ го обвини Народниот театар во Сараево за антируска пропаганда, изразувајќи незадоволство од начинот на кој во тој најстар театар во БиХ е поставена претставата „Идиот“ од Фјодор Достоевски.

Режисерката Селма Спахиќ, која премиерно ја изведе претставата минатата недела, беше прогласена за неталентирана и хистерична од руските дипломати на Фејсбук страницата на амбасадата затоа што нејзиниот „Идиот“ е поставен во современ контекст во кој предупредува на страшните злосторства извршени од руската армија и паравоените групи за време на агресијата кон Украина.

Ова особено се однесува на делот од претставата во кој актерот во улогата на Лев Мишкин „патетично ја обвинува Русија од сцената за намерно убиство на стотици невини цивили, жени и деца во театарот во Мариупол“. Тој театар беше засолниште за повеќе од илјада цивили за време на рускиот напад на Мариупол, но сепак беше цел на руската авијација.

Стотици луѓе беа убиени во воздушен напад на театарот на 16 март 2022 година. Конечниот број на жртви не е утврден, но проценките се дека во рускиот воздушен напад загинале меѓу 300 и 600 луѓе.

Руската амбасада, без да понуди докази, ги повторува тврдењата дека овие луѓе не биле убиени во воздушен напад, туку дека биле жртви на експлозија што ја подметнале припадници на украинскиот Азовски полк.

На официјалната веб-страница на амбасадата, директорката Селма Спахиќ е обвинета дека не била добро информирана, а Сараевскиот народен театар е обвинет дека бил користен за пропаганда „на ист начин како што нацистите го користеле Драмскиот театар во Мариупол за да убиваат луѓе“. Од амбасадата велат и дека културата во Сараево „треба да се ослободи од политиката и нацизмот“.

Извор: 360stepeni.mk

Претходно

Двајца скопјани каснати од улични кучиња

Следно

Панова: Ковачевски бега од проблемите не сака ни збор да каже за непотизмот, за дуќанот на Груби, ниту за тоа што народот нема леб

Latest from Blog