Русија: Го зазедовме населеното место Грјаникивка во областа Харков

1 min read

МОСКВА (АА) – Руското Министерство за одбрана соопшти дека руската Армија ја презела контролата врз украинското населено место Грјаникивка во областа Харков, јавува Анадолу.

Портпаролот на Министерството, Игор Конашенков, изјави дека руската Армија продолжува со борбите во Украина.

„Како резултат на нападите на групата на руски западни сили во правец на Купјанск целосно е ослободено населеното место Грјаниковка во областа Харков“, рече Конашенков.

Тој истакна дека речиси 400 украински војници се неутрализирани во различни региони.

Конашенков рече дека руските одбранбени системи биле насочени кон 11 беспилотни летала на украинската војска и три ракети ХИМАРС од американско производство.На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS)..

Извор: www.aa.com.tr

Претходно

Туркије: Продолжува работата на расчистување на урнатините во Кахраманмараш, епицентарот на земјотресот

Следно

Полски МИГ-ови за Украина, само ако и Америка се вклучи

Latest from Blog