Расте бројот на загинати во невремето во Нов Зеланд

1 min read

Бројот на загинати од циклонот Габриел во Нов Зеланд денеска се искачи на 11, а неколку илјади луѓе сè уште се водат како исчезнати, откако невремето го погоди Северниот остров во земјата.

Циклонот го погоди најсеверниот регион на Нов Зеланд на 12 февруари и се спушти долж источниот брег, предизвикувајќи голема штета. Премиерот Крис Хипкинс ја нарече Габриел најголемата природна катастрофа на Нов Зеланд овој век.

Полицијата денеска соопшти дека е потврдена смртта на уште две лица во тешко погодениот залив Хок.

Хипкинс изјави дека е можно да има повеќе жртви бидејќи 6.431 лице се водат за исчезнати, додека 3.216 се пријавени како безбедни.

Нарушен е синџирот на снабдување, што предизвика проблеми во испораката на стоки. Уништени се бројни посеви, а 28.000 домови сè уште се без струја.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Приведени крадци во Скопје, одземеното вратено на сопствениците

Следно

Утре зголемување на облачноста и благ пад на температурите

Latest from Blog

Мицкоски на средба со кинескиот амбасадор: Негирањето на идентитетот и самобитноста на украинскиот народ од руска страна, наликува на бугарското негирање на посебноста и самобитноста на македонскиот јазик

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска заедно со потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Владо Мисајловски и меѓународниот секретар