Разорните земјотреси во Туркије одзедоа 44.218 животи

1 min read

ИСТАНБУЛ (АА) – Бројката на загинати лица од последиците на разорните земјотреси што ги потресоа јужните делови на Туркије на 6 февруари со епицентар во областа Кахраманмараш се зголеми на 44.218, известува Анадолу.

Турската Агенција за управување со катастрофи и вонредни состојби (АФАД) објави дека од 6 февруари досега се регистрирани 9.136 земјотреси на југот од Туркије, односно последователни потреси по првите два разорни земјотреси со интензитет од 7,7 и 7,6 степени по Рихтер.

Потресите беа почувствувани и во соседните земји, вклучувајќи ги и Сирија, Либан и Египет.

Надлежните тимови поставија околу 335.400 шатори што во зоната на потресите ги испратија министерствата и надлежните институции, како и странски земји и меѓународни организации.

Повеќе од 11.400 лица од локален и меѓународен персонал за пребарување и спасување уште работат на терен.

Четири мобилни центри за социјална помош се ангажирани со цел психолошка поддршка во врска со катастрофата во Кахраманмараш, Хатај, Османије и Малатија.

Близу 912.000 луѓе добија психолошка поддршка, од кои околу 615.00 во погоденото подрачје и 297.000 надвор од погоденото подрачје.На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS).

Извор: www.aa.com.tr

Претходно

Ново издание на 360°: Можно ли е опозицискиот статус повторно да ги обедини Беса и Алтернатива?

Следно

Советот за безбедност на ОН расправаше за војната во Украина

Latest from Blog