Продолжува традиционалното изведување на „Танц на огнениот змеј “ во Кина

1 min read

ЏИЕЈАНГ (АА) – Во кинескиот град Џиејанг изведен е „Танц на огнениот змеј“, пренесува Агенција Анадолија (АА).

Овој танц е дел од кинеското заштитено нематеријално културно наследство, а се организира по повод кинеската Нова година, односно Пролетниот фестивал.

Во претходните години, поради мерките против ширењето на коронавирусот, овој танц не беше организиран, но откако се укинати мерките, традицијата продолжува, па на манифестацијата присуствуваа голем број граѓани.На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS)..

Извор: www.aa.com.tr

Претходно

Штрајк на вработените во Секретаријатот и стручните единици на МАНУ поради ниски плати

Следно

Ќе се проширува малиот и опасен пешачки остров во Аеродром

Latest from Blog