При превртување на тајвански рибарски брод во Јапонија загина едно лица, шестмина исчезнати

1 min read

ИСТАНБУЛ (АА) – Во тек е истрага за да се лоцираат шест лица кои исчезнаа откако тајвански рибарски брод потона во близина на Јапонија вчера напладне, пренесува Анадолу.

Официјални лица од Јапонија и Тајван соопштија дека на јапонскиот брод „Хсин Чанг Фа“ имало 7 лица, од кои еден Тајванец и шест Индонезијци.

Едно тело е извлечено ова утро, објави „Фокус Тајван“.

Несреќата се случи северно од јапонскиот остров Ишигаки во префектурата Окинава на југот од земјата, во близина на спорните острови Сенкаку во Источнокинеското море.

Хеликоптер на Јапонската крајбрежна стража вчера напладне воочил брод како „наопаку лебди на 150 километри северно од јапонскиот остров Ишигаки“.

Тимови од Крајбрежната стража на Тајван и Јапонија ги бараат исчезнатите членови на екипажот на рибарскиот брод кој на 27 февруари исплови од рибарското пристаниште „Бадоузи“ во Килунг, во северниот дел на Тајван.На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS)..

Извор: www.aa.com.tr

Претходно

Изречени казни за 407 возачи во Скопје, дури 228 за брзо возење

Следно

Ќе се спасат ли аеродромци од бездомните кучиња?

Latest from Blog