Првиот човек на францускиот фудбал си поднесе оставка

1 min read

Претседателот на Француската фудбалска федерација (ФФФ) Ноел Ле Грае поднесе оставка, после 11 години на чело на францускиот фудбал.

81-годишниот Ле Грае реши да се повлече откако ревизијата на Владата покажа дека тој повеќе нема легитимитет да ја води Федерацијата поради несоодветното однесување кон жените и неговиот начин на управување.

Ла Грае, исто така, се наоѓа и на Суд поради вознемирување на неколку француски репрезентативки, а тужбата ја поднесе Соња Суид.

До јуни 2023 година прв човек на фудбалскиот сојуз ќе биде Филип Диало, по што ќе има претседателски избори.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Судот во Турција ја изрече првата казна согласно законот за дезинформации – новинар е осуден на 10 месеци затвор

Следно

(ФОТО+ВИДЕО) Најмалку 32 загинати и 85 повредени во железничката несреќа во Грција

Latest from Blog