Првата лига стартува на 15 октомври, МЗТ одбраната на почнува во Куманово

во категоријата Спорт

И официјално во новата сезона во Првата кошаркарска лига ќе се натпреваруваат 11 екипи, стартот на првенството е закажан за 15 октомври.

Бранителот на титулата МЗТ Скопје одбраната ја почнува на гостински терен кај Куманово. Работнички за противник го има новиот прволигаш Академија ФМП. Во Кавадарци, Еуроникел е домаќин на гостивар, а додека Марјан Илиевски како стратег на АВ Охрид оди кај фузираниот Кожув. Вардар – Пелистер е последната двојка од првото коло.

Распоред на натпревари прво коло ПЛМ сезона 2019/2020
Академија ФМП – Работнички
Еуро Никел 2005 – Гостивар
Кожув – АВ Охрид
МЗТ Скопје Аеродром АД – Куманово 2009
Вардар – Пелистер
МЗТ Скопје Аеродром – х

Извор: https://sportmedia.mk/