ПОЧИНА СЛИКАРОТ И ИСТРАЖУВАЧ НА ШАРА АЛЕКСАНДАР НАСТЕСКИ

1 min read

Почина сликарот и истражувач Александар В. Настески од Тетово, соопшти семејството. Имаше 74 години.

Настески е еден од истражувачите на карпестата уметност на Шар Планина, а за негови откритија се сметаат две праисториски ритуални карпи од долината на реката Пена, Адам од Пена и Рибите од Пена.

Има над 30 изложби во земјава и во Франција и Италија, а неговите дела се најчесто со масло, комбинација на пејзажи, портрети и мртва природа. Завршил Педагошка академија во Скопје и Академија за применета уметност во Белград. Беше член на Друштвото на ликовни уметници на Македонија (ДЛУМ).

ИЗВОР: sdk.mk

Претходно

Мицкоски: Овој голем христијански празник нека донесе пред се здравје и мир, здрав и мирен човек може да направи сѐ

Следно

ЗНМ побара од Град Скопје да се унапреди транспарентноста и комуникацијата со новинарите

Latest from Blog

ФБИ човекот на Еди Рама

Минатиот месец против поранешниот функционер на ФБИ беа покренати федерални обвиненија. Според Министерството за правда, по