Почина американската рок-легенда Дејвид Крозби

1 min read

Крозби постигна редок подвиг во кариерата – двапати беше примен во Куќата на славните на рокенролот

На 81-годишна возраст почина познатиот американскиот рок-кантавтор Дејвид Крозби.

Фото: EPA-EFE/GARY WILLIAMS

Информацијата за неговата смрт, во изјава за американски медиум, ја потврдила неговата сопруга.

„По долго боледување почина нашиот сакан Дејвид Крозби. Иако тој повеќе не е со нас, неговата хуманост ќе продолжи да не водат и инспирира. Неговото наследство ќе продолжи да живее преку неговата легендарна музика“,

изјавила сопругата на Крозби за американски медиум.

Крозби е роден во Калифорнија на 14 август 1941 година, како син на оскаровецот и холивудски кинематографер Флојд Крозби.

Рок-пејачот, гитарист и текстописец беше еден од основачите на два од најголемите бенда од 1960-тите години „Брдс и Крозби“ и „Стилс и Неш“. . Кариерата ја започна 1964 година, како член на „Брдс“, позната по преработката на хитот на Боб Дилан – „Tambourine Man“.

Тој постигна редок подвиг во кариерата – двапати беше примен во Куќата на славните на рокенролот.

Извор: 360stepeni.mk

Претходно

Кога ќе вее снег во Скопје?

Следно

Трамп и неговите адвокати казнети со речиси еден милион долари за тужба против Клинтон

Latest from Blog