Починати 100 деца; Еболата зема замав во делови на Африка

во категоријата Свет

Речиси сто деца починале минатата година во Демократска Република Конго, поради епидемијата на ебола, а ситуацијата е се полоша бидејќи бројот на нови случаи на заразени се удвои во текот на минатиот месец, соопштија од организацијата Save the Children, а пренесува Си-ен-ен.

.

Извор: https://www.alsat-m.tv/mk/