Потрагата по преживеани во земјотресот што ја погоди Турција завршува вечерва

1 min read

Шефот на турската Агенција за управување со катастрофи и вонредни состојби (АФАД), Јунус Сезер, изјави дека потрагата и спасувањето ќе заврши денеска навечер.

Досега се регистрирани повеќе од 46.000 жртви од разорните земјотреси во Турција и Сирија.

Бројот на жртвите се очекува да се зголеми бидејќи многумина сè уште се водат за исчезнати. Ниту Турција ниту Сирија сè уште не соопштија колку луѓе се водат за исчезнати.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Макрон сака да ја види Русија поразена во војната со Украина, но не и скршена

Следно

Николоски: За 20 години долгот на Македонија зголемен за 4 пати- автопат кон банкрот!

Latest from Blog