Пилешки крилца как да си метнех

1 min read

Американец од Чикаго поднел тужба тешка 9,9 милиони долари против ланецот и компанијата Inspire Brands која е негов сопственик тврдејќи ги мамат муштериите во врска со пилешките крилца и ги заведуваат да плаќаат повисока цена за нешто што воопшто не е она што се претставува.

Човекот дошол до заклучок дека нивните прочуените пржени пилешки крилца воопшто не се тоа, туку дека се работи за обично бело пилешко месо, сечено и подготвено во облик на крилца. 

Овие не ни пробаа да демантираат туку возвратија со аикидо потег:

„Како што нашите хамбургери не содржат шунка (ham), така и нашите пилешки крилца имаат 0% бафало“.

Судот ја отфрлил тужбата против ланецот кој држи 1.200 ресторани и спортски барови во САД.

 

 

ИЗВОР: off.net.mk

Претходно

Промоција на книгата „Папокот на светлината“ од Венко Андоновски вечерва во Куманово

Следно

Млекото, млечните производи, макароните и шпагетите од денеска со намалени цени

Latest from Blog