Пентагон забрани споделување докази со Хаг за руски воени злосторства

1 min read

Функционерите на Пентагон го одбиваат ова по основа дека помагање на судот во истрагата против Русите ќе постави преседан кој ќе овозможи прогонување на Американци, додека остатокот од администрацијата, вклучително разузнавање и правда, се за предавање на доказите.

Наводно во доказите собрани од американското разузнавање имало детали кои се од интерес за главниот хашки обвинител, Карим Кан, кој ја почна истрагата пред околу една година. Материјалите што ги има САД наводно вклучуваат и одлуки на руски функционери за намерно таргетирање на цивилна инфраструктура и киднапирање на илјадници украински деца од окупираните територии.

Во декември 2022, Конгресот направи измени на постојните закони кои забрануваа САД да му помогнат на судот во Хаг.

На 3-ти февруари состанок на оваа тема има и американскиот Национален совет за безбедност, на кој министерот за одбрана на САД и понатаму останал на одлуката за вето околу соработката со Хаг.

Ваквата позиција останува да ја реши Бајден, кој е единствен што има власт да натежне на една од страните.

ИЗВОР: off.net.mk

Претходно

Исламска држава ја презеде одговорноста за убиството на гувернерот на авганистанската провинција Балх

Следно

Владата ги замрзна цените на тестенините и млечните производи: Намалувања за 15 и 10 отсто

Latest from Blog