Папата Франциск кон крајот на април ќе ја посети Унгарија

1 min read

Папата Франциск од 28 до 30 април ќе престојува во официјална посета на Унгарија, соопшти денеска Ватикан.

Сите три дена папата ќе ги помине во главниот град Будимпешта, според програмата објавена од Ватикан, пренесе Ројтерс.

Тој ќе се сретне со политички лидери, дипломати, свештеници и монахињи, интелектуалци, сиромашни и бегалци.

Папата Франциск (86) на 30 април ќе одржи миса на отворено на плоштадот „Лајош Кошут“.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Курти за Еуроактив: Договорот меѓу Приштина и Белград е можен до крајот на годината

Следно

Потпишани договори со јавните општински установи за инклузија на деца Роми

Latest from Blog

ФБИ човекот на Еди Рама

Минатиот месец против поранешниот функционер на ФБИ беа покренати федерални обвиненија. Според Министерството за правда, по