Оливер Вархеји денес ќе оствари средба со таканаречените македонски Бугари

1 min read

Еврокомесарот за проширување и соседска политика Оливер Вархеји денеска во Брисел ќе оствари средба со претставниците на таканаречените македонски Бугари, јави бугарската агенција БГНЕС.

Средбата се одржува на барање на таканаречените македонски Бугари поради, како што велат, „институционална омраза и системска дискриминација“ во Македонија, како и по инцидентот во Охрид со Христијан Прендиков, кој моментално е на лекување во Софија.

Таканаречените македонски Бугари ќе ги претставуваат Петар Колев, Георги Трендафилов и Љупчо Георгиевски.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Авион принудно слета во Белград – жена почина за време на лет од Келн до Ниш

Следно

Дводневен штрајк на актерите во Грција

Latest from Blog