Од 12 до 14 октомври ќе се одржи „Taste Ohrid 2018“

во категоријата Култура

Пд 12 до 14 октомври во Охрид ќе се одржи манифестацијата „Taste Ohrid 2018“, а целта на настанот е да се се претстави градот во едно поинакво светло.
Главен гостин е италијанскиот шеф со Мишелин ѕвезда, Џорџо Дијана, а меѓу другите гостински готвачи кои ќе ја збогатат гастрономската понуда се и српскиот шеф Ѓорѓе Крстиќ и романскиот шеф Раду Зарнеску. Покрај гостите, учество ќе земат македонските шефови Дејан Карапеев. Даниел Санџаковски и Никола Ангеловски.
Целиот разговор со  Александар Јовановски,  од туристички кластер за југозападна Македонија и организатор, околу манифестацијата и едукативниот дел, можете да го погледнете во видеото.


1tv.mk: Преземањето на авторски содржини обајавени на оваа страница е дозволено само делумно (маx. до 30 насто од содржината) и со ставање хиперлинк до содржината којашто се цитира. Непридржувањето до ова правило ќе значи крадење на информациите и соодветно ќе се санкционира од страна на BMJ Мedia Group, согласно позитивните законски норми.

СЛИЧНИ ОБЈАВИ

Извор: https://1tv.mk/