Обвинителството бара краткотраен притвор за две лица осомничени за „грабнување“ на внукот на Љубе Бошкоски

1 min read

Основното јавно обвинителство Скопје достави предлог за определување мерка краткотраен притвор во траење од 48 часа за две лица за кои постои сомнение дека учествувале во кривично дело „грабнување“ на Самоил Костадиновски, внук на Љубе Бошкоски.

– Основното јавно обвинителство Скопје до судија на претходна постапка од Основниот кривичен суд Скопје денеска достави предлог за определување мерка краткотраен притвор во траење од 48 часа за две лица за кои постои сомнение дека со своите дејствија учествувале во кривично дело – Грабнување од член 141 од Кривичниот законик. Во интерес на постапката, Јавното обвинителство не е во можност да сподели повеќе детали во овој момент, велат од ОЈО за МИА.

Трагата на Костадиновски му се губи на 4 март кај Амбасадата на Чешка, а неговото исчезнување го пријавил неговиот брат. Случајот го потврди и  Министерството за внатрешни работи во дневниот билтен од 6 март.

– На 04.03.2023 во 8 часот во СВР Скопје, М.К.(32) од Скопје пријавил дека од домот се оддалечил неговиот брат С.К.(26), се наведува во полицискиот билтен.

ИЗВОР: skopjeinfo.mk

Претходно

Муцунски: Со оваа власт гледаме само индиции за криминал и корупција како со изборот за компанија за надзор на коридорот 8 за која самата влада претходно укажала работи незаконски и нерегуларно

Следно

Два дена притвор за осомничените за грабнувањето на внукот на Бошкоски, однесени се во затворот во Шутка

Latest from Blog