Ново издание на 360°: Можно ли е опозицискиот статус повторно да ги обедини Беса и Алтернатива?

1 min read

Погледнете го новото издание на емисијата „360 степени“, емитувано на 24 февруари 2023 г. на ТВ Алсат, во кое гостуваше заменик-претседателот на Движењето Беса, Арјанит Хоџа

Додека Алијанса за Албанците влегува во Владата, Алтернатива ја напушти, а во ДУИ се актуелни внатрешни делби – што прави Движењето БЕСА? Ова е рамката за разговор со заменик-претседателот на оваа партија, Арјанит Хоџа. Зошто Беса не е јавно повидлива, дали се смета изолирана на тема – интеграција во ЕУ, колку ВМРО-ДПМНЕ (со став против уставни измени) е прифатлив партнер за Беса, дали со нападите против ДУИ и Артан Груби, ВМРО-ДПМНЕ игра во полза на партијата на Али Ахмети – се теми на кои дебатираме со Хоџа. Едно од прашањата е и дали по излегувањето на Алтернатива од Владата, е можна соработка меѓу двете партии кои некогаш беа едно, како и дали Беса би учествувала во предизборна коалиција на СДСМ, ДУИ и Алијанса за Албанците.

ИЗВОР: 360stepeni.mk

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Претходно

Маж и жена фатени на мотор со оружје во ранец

Следно

Разорните земјотреси во Туркије одзедоа 44.218 животи

Latest from Blog