Нема бомби во училиштата во Скопје: Завршија антитерористичките проверки

1 min read

Министерството за внатрешни работи ја известува јавноста дека се направени сите потребни проверки во врска со пријавите добиени попладнево дека на електронски адреси е упатена закана за наводно поставена експлозивна направа во три училишта во Скопје и утврдено е дека станува збор за лажни пријави.

Веднаш по добиените пријави, од полициски службеници се преземени соодветни мерки и активности, извршени се потребните проверки од антитерористички тимови и утврдено е дека станува збор за лажни пријави.

Претходно МВР информираше дека и 30-те пријави од утринава биле лажни.

-Министерството за внатрешни работи ја известува јавноста дека се направени сите потребни проверки во врска со денешните пријави по добиените пораки на електронски адреси со закана за наводно поставена експлозивна направа во 30 училишта во Скопје и утврдено е дека станува збор за лажни пријави, порачаа од МВР.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Загрижувачки предупредувања во Турција: Колера и други заразни болести ги загрозуваат областите погодени од земјотресот

Следно

Пет и пол километри гледал како возот се движи во погрешна насока, втора грешка на шефот на станицата во Лариса

Latest from Blog