Невреме пустошеше низ делови на САД, осуммина загинати

во категоријата Свет

Осум лица, од кои три деца загинаа, а повеќемина се повредени во големото невреме што во текот на вчерашниот ден погоди неколку американски сојузни држави од југот на САД. Најкритично, според локалните медиуми било во Тексас и во Луизијана, каде силните ветришта корнеле дрвја и предизвикале големи полави. Бурата доцна синоќа почнала да се движи кон североистокот, поради што метео аларм веќе е прогласен во градовите Њујорк и Вашингтон.

.

Извор: https://www.alsat-m.tv/mk/