НЕВЕРОЈАТЕН ПАД: Бони од Свонси и Сити, па до англиски четвртолигаш

во категоријата Спорт

Поранешниот напаѓач на Манчестер Сити Вилфред Бони бележи голем пад, затоа што од настапи во најсилната англиска лига стигна до англискиот четвртолигаш Њупорт Каунти. Играчот на БС Коска моментално е без клуб по истекот на договорот со Свонси, во кој помина два мандати, а последните шест месеци играше за катарскиот Ал Араби.

Иако е слободен играч никој не го сака, па е принуден да тренира со четвртолигашот од Англија за да ја одржи формата – којзнае можеби ќе одлучи да потпише договор со нив.

30-годишниот напаѓач пред само четири години од Свонси прејде во Манчестер Сити за 30 милиони евра, но на „Етихад“ не се снајде. Во Свонси ги решеташе мрежите и беше еден од најдобрите стрелци во Премиер лигата, а претходногршеше и во Витесе и во Спарта Прага.

Извор: https://sportmedia.mk/