На доделување на новинарски награди во Авганистан експлодира бомба – едно лице загина

1 min read

Портпарлот на локалната талибанска полиција соопшти дека во експлозијата загинал човек од обезбедувањето, а ранети се најмалку осум лица, од кои петмина новинари и три деца. Се стравува дека бројот на жртви и повредени во експлозијата ќе се зголеми

Во авганистанскиот град Мазар-е-Шариф денеска експлодира бомба за време на церемонија на доделување новинарски награди, при што загина најмалку едно лице, а неколкумина се повредени.

Фото: EPA-EFE/STRINGER

Експлозијата се случила во центарот „Табијан Фарханг“ во Мазар-е-Шариф, главниот град на провинцијата Балх, додека десетици новинари се собирале на церемонијата на доделувањето на наградите.

Портпарлот на локалната талибанска полиција Мохамад Асиф Вазири соопшти дека во експлозијата загинал човек од обезбедувањето, а ранети се најмалку осум лица, од кои петмина се новинари, а три деца.

Се стравува дека бројот на жртви и повредени во експлозијата ќе се зголеми. 

За нападот сè уште никој не презема одговорност.

Десетици авганистански новинари беа убиени во напади во изминатите неколку години, но денешната експлозија е прв ваков инцидент откако талибанците ја презедоа контролата врз земјата во 2021 година, по повлекувањето на американските сили. 

Извор: 360stepeni.mk

Претходно

AФАД: Бројот на загинати во разорните земјотреси во јужна Туркије порасна на 47.975

Следно

Матурантите бараат помал материјал за полагање матура и еден испит помалку

Latest from Blog

Мицкоски на средба со кинескиот амбасадор: Негирањето на идентитетот и самобитноста на украинскиот народ од руска страна, наликува на бугарското негирање на посебноста и самобитноста на македонскиот јазик

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска заедно со потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Владо Мисајловски и меѓународниот секретар