Најмалку 57 рудари исчезнаа при уривање на рудник за јаглен во Кина

1 min read

ПЕКИНГ (АА) – Најмалку 57 рудари се водат за исчезнати по уривањето на огромен рудник за јаглен во автономниот кинески регион Внатрешна Монголија, објавија кинеските државни медиуми, пренесува Анадолу.

Несреќата се случила во регионот Внатрешна Монголија, при што се урнал поголем дел од рудникот за јаглен.

„Најмалку 57 лица се водат како исчезнати по несреќата“, објави „Глобал тајмс“ (Global Times).

Локалните власти покренаа акција за спасување по уривањето на рудникот.На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS)..

Извор: www.aa.com.tr

Претходно

Вархеји за земјотресите во Туркије: „Мојата генерација нема доживеано ваква катастрофа“

Следно

Акција за чистење на Злокуќани во општина Карпош

Latest from Blog