Најмалку шест луѓе загинаа по земјотресот во Еквадор

1 min read

По силниот земјотрес со јачина од 6,9 степени според Рихтеровата скала кој денеска го погоди Еквадор потврдено е дека има и загинати.

Засега е потврдено дека животот го загубиле шест лица, меѓу кои и едно дете.Ројтерс јавува дека земјотресот се случил во морето недалеку од брегот на Еквадор, на длабочина од околу 75 километри.

Милиони луѓе го почувствуваа, а беше толку силен што се почувствува и во соседниот Перу. Три лица, меѓу кои и едно дете, загинаа кога врз нив се урна куќа во Макала.

Уште едно лице загина во градот Квинс кога врз неа паднало парче куќа додека била во нејзиниот автомобил.

Уште две лица загинаа во областа Балао. Во Пуерто Боливар, две згради, вклучително и музеј, се лизнаа во морето, но нема извештаи за загинати или повредени.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Едно лице загина, а две се повредени во престрелка во хотел во Приштина

Следно

ВМРО-ДПМНЕ: Ковачевски правеше есап без народот, нека се охрабри и нека излезе на избори

Latest from Blog