НАТО го поздрави договорот меѓу Србија- Косово

1 min read

НАТО го поздравува договорот меѓу претседателот на Србија, Александар Вучиќ и премиерот на Косово, Албин Курти постигнат на средбата во Охрид.

Во дијалогот олеснет од ЕУ на патот за нормализирање на односите меѓу Белград и Приштина. Ги повикуваме и двете страни да го спроведат договореното брзо и целосно. Ние сме посветени на стабилноста на Западен Балкан,стои во објавата од Алијансата на официјалниот профил на НАТО на Твитер.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Финскиот претседател за влезот во НАТО без Шведска: Ќе беше проблем доколку ја одбиевме Турција

Следно

Груби спектакуларно го најавува Ахмети во Чаир

Latest from Blog