Населбата Пролет ќе ја има најмодерната инклузивна градинка во Македонија

1 min read

Градоначалникот на Општина Центар, Горан Герасимовски на денешниот увид во градежните работи го запозна премиерот Димитар Ковачевски со условите во кои децата идната година ќе го поминуваат воспитно-образовниот процес.

Градинката „Пролет“ го негува инклузивното образование како во воспитниот процес така и во надворешниот простор предвиден за игра.

Градинката ќе располага со лифт за лица со инвалидитет и попреченост во движењето просторија за лекар, инклузивно игралиште детски реквизити и лизгалки.

– Вложуваме во најмладите затоа што тие ни се иднината, напиша Герасимовски на Фејсбук.

ИЗВОР: skopjeinfo.mk

Претходно

Белорускиот суд го осуди нобеловецот Бјаљацки на 10 години затвор

Следно

Скопјанец украл делови од железничка инфраструктура од Трубарево

Latest from Blog