Министрите за одбрана на ЕУ на разговори за снабдување на Украина со муниција

1 min read

БРИСЕЛ (АА) – Министрите за одбрана на Европската Унија (ЕУ) се состанаа денеска во шведскиот главен град Стокхолм за да разговараат за големата поделба на плановите во врска со купувањето воени материјали за Украина со вообичаени набавки, јавува Анадолу.

Неформалната средба на министрите за одбрана на ЕУ е организирана од шведската Влада, што го презеде ротирачкото претседателство на Советот на Европската Унија на 1 јануари.

„Министрите ќе ја проценат поддршката на Блокот за Украина, вклучувајќи ги и достигнувањата на Мисијата за обука на ЕУ за украинските војници“, изјави шведскиот министер за одбрана, Пал Џонсон, пред новинарите на пат за состанокот.

„Разговорите главно ќе се фокусираат на заедничките набавки на ЕУ за да обезбедат воена помош на Украина, бидејќи на земјата ѝ е потребна муниција за да се стави крај на војната“, додаде Џонсон.

Украинскиот министер за одбрана Алексеј Резников исто така ќе им се придружи на неговите колеги од ЕУ.

Првично, естонскиот премиер Каја Калас беше тој кој на самитот на лидерите на ЕУ во февруари предложи да се постави заеднички систем за набавки за купување оружје за Украина на сличен начин на кој Блокот го поддржа развојот на вакцините против Ковид-19 и обезбеди снабдување со дози.

Оттогаш, естонската Влада го разви понатаму планот и предложи да обезбеди 1 милион рунди од 155 мм муниција на Украина.

Според проценките на естонскиот министер за одбрана Хано Певкур, набавката би чинела околу 4 милијарди евра (4,2 милијарди долари).

„Потребни ни се свежи пари и ни требаат брзо“, истакна Певкур пред состанокот, изразувајќи надеж дека министрите ќе најдат „политички консензус“ во Стокхолм.

„Сепак, парите не паѓаат од небо“, предупреди шефот за надворешна политика на ЕУ, Жозеп Борел, за патот кон повторното обединување.

Тој рече дека тој го претставил планот заснован на „три столба“ на земјите членки на ЕУ, во кој Блокот најпрво ќе ја снабдува Украина од постојните залихи, потоа ќе започне со вообичаени набавки и долгорочно ќе го зголеми капацитетот на европската одбранбена индустрија.

„Ние мора да го искористиме она што го имаме и да испраќаме муниција од постојните резерви финансирани од Европскиот мировен објект“, изјави Борел.

Истовремено комесарот на ЕУ за внатрешен пазар, Тиери Бретон, предложи да се вклучи Европската инвестициска банка за финансирање на заедничките набавки, но ќе се бара планот да биде променет во Договорот за финансирање на институцијата.

Министрите за надворешни работи и одбрана на ЕУ се очекува да донесат конечна одлука за заедничките набавки за снабдување со помош на Украина на нивната средба во период од 20 до 21 март во Брисел.

Придружувани од генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, министрите ќе разговараат и за односите на ЕУ и НАТО за време на втората сесија на повторното обединување во Стокхолм.На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS)..

Извор: www.aa.com.tr

Претходно

8 Март: Од борба за глас до борба за заклетва – каде се С Македонија и Западен Балкан

Следно

Герасимовски со порака до дамите: Останете трудољубиви и борбени за вашата видливост и признавање на успесите

Latest from Blog