Медведев за соборувањето на дронот над Црното Море: Американците целосно полудеа

1 min read

За американскиот дрон. Кратки заклучоци: нема меѓународна конвенција на оваа тема. Чикашката конвенција од 1944 година и другите меѓународни документи не ги регулираат овие прашања. Патем, ќе потсетам дека Американците го уништија Договорот за отворено небо, кој даде право на воени инспекции, напиша Медведев на Телеграм

Поранешниот руски претседател и актуелен втор човек во рускиот Совет за безбедност Дмитриј Медведев на Телеграм се огласи за падот на американскиот дрон.

„За американскиот дрон. Кратки заклучоци: нема меѓународна конвенција на оваа тема. Чикашката конвенција од 1944 година и другите меѓународни документи не ги регулираат овие прашања. Патем, ќе потсетам дека Американците го уништија Договорот за отворено небо, кој даде право на воени инспекции“,

напиша Медведев.

Тој додаде дека се уште се формира домашната легислатива.

„Сепак, Воздухопловните кодекси ги користат термините ‘забранети зони’ и ‘ограничени зони’. Значи, во согласност со член 15 од Граѓанскиот законик, се утврдуваат забранетите зони, опасните зони (области на полигони, минирање итн.), зони на ограничување на летови на авиони и други елементи на структурата на воздушниот простор кои се воспоставуваат за вршење на дејности во воздушниот простор“. Тоа го прави владата. До овие правила мора да се придржуваат и дроновите. Особено во периодот на воените дејствија, што им е познато на сите корисници на воздушниот простор. Згора на тоа, понекогаш е тешко да се фиксира моментот кога авион или беспилотно летало влегува во територијалното море“,

напиша Медведев.

И тоа е дел од нашата територија на која се протега нашиот суверенитет, нагласи Медведев.

„Едноставно кажано, Американците целосно полудеа“, рече тој, додавајќи дека сепак треба да се одржуваат воените контакти со нив, особено по изјавите на сенаторот Греам, кој рече дека е неопходно да се соборат руски авиони. „Инаку, со такви суштества понекогаш се случуваат авионски несреќи“, додаде тој.

Армијата на Соединетите Американски Држави вчера објави видео на кое се гледа како рускиот борбен авион „су-27“ го собори американски дрон „МQ-9“.

Споменатиот инцидент се случил во вторникот во раните утрински часови околу седум часот по источноевропско време.

Извор: 360stepeni.mk

Претходно

Изречени 216 казни за возачите во Скопје

Следно

Ким: Северна Кореја истрела балистичка ракета за да предизвика страв кај непријателите

Latest from Blog