МВР: 240 санкции за брзо возење

1 min read

Во текот на вчерашниот ден (01.02.2023) Министерството за внатрешни работи спроведе акциска контрола на територијата на Македонија за санкционирање на возила кои се движат со брзина поголема од дозволената, при што санкционирани се 240 возачи.

Од нив девет возила се движеле со над 50 километри на час повеќе од дозволената брзина, а две возила се движеле со дури над 70 километри на час повеќе од дозволената брзина. Притоа 115 возила ја пречекориле брзината во населено место, а 125 надвор од населено место.

-Сообраќајните контроли продолжуваат и во наредните денови. Апелираме до сите учесници во сообраќајот да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи и заеднички да придонесеме за побезбедни патишта, информира МВР.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Хрватите ја снимија зелената комета: Ние сме последните луѓе што ја видовме (ВИДЕО)

Следно

Мбапе неизвесен за натпреварот против Баерн во Лигата на шампионите

Latest from Blog