Мбапе стана најдобар стрелец во историјата на ПСЖ

1 min read

Фудбалерот на Пари Сен-Жермен, Килијан Мбапе постигна гол синоќа на натпреварот од 26. коло на францускиот шампионат против Нант (4:2).

Овој погодок беше 201-ви за 24-годишниот Французин во 248 натпревари за парискиот клуб. Така Мбапе стана најдобар стрелец во историјата на ПСЖ.

Претходниот рекорд беше во сопственост на Единсон Кавани (200 гола на 301 натпревар).

Сезонава Мбапе одигра 22 натпревари во француската Лига 1 на кои постигна 18 голови и три асистенции.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Детали за страшната трагедија во Нови Пазар: Четири деца загинаа во пожар

Следно

Мицотакис: Како премиер, на сите, но пред се на роднините на жртвите, им должам едно големо извини

Latest from Blog

Соопштение за јавност 30.3.2023

На денешната прес конференција во Градот Скопје, градоначалничката Данела Арсовска ги презентираше предложените точки кои се