Крис Хипкинс ќе биде новиот премиер на Нов Зеланд

1 min read

Министерот за образование, полиција и за јавни служби на Нов Зеланд Крис Хипкинс ќе биде нов премиер на таа земја бидејќи тој беше единствениот кандидат да ја наследи Џасинда Ардерн на чело на Лабуристичката партија.

Хипкинс (46) в недела треба да ја добие поддршката од сопартијците, но тоа сега е само формалност.Официјалниот трансфер на власта ќе следи во наредните денови.

Хипкинс рече дека е многу горд што ја презема улогата и дека тоа е најголемата одговорност и привилегија во неговиот живот.

Ардерн ги изненади граѓаните во четвртокот кога ја објави својата оставка по пет и пол години како премиерка.

Фактот што немаше други кандидати да ја наследат како лидер на партијата покажува дека пратениците од Лабуристичката партија застанаа зад Хипкинс за да избегнат долготрајна трка за премиерската функција. Хипкинс ќе биде на функцијата нешто повеќе од осум месеци пред општите избори.

Анкетите покажуваат дека Лабуристичката партија во моментов е зад нејзиниот главен противник, конзервативната Национална партија.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Курти не може да се откаже од формирањето на Заедница на српски општини, порача Ескобар

Следно

Муцунски: Општа констатација е дека на Македонија и се потребни избори, овој пулс на граѓаните го чувствуваат и пратениците од мнозинството

Latest from Blog

Соопштение за јавност 30.3.2023

На денешната прес конференција во Градот Скопје, градоначалничката Данела Арсовска ги презентираше предложените точки кои се