Конституиран Домот на народите на Парламентот на Федерацијата БиХ

1 min read

Денеска официјално беше конституиран Домот на народите на Парламентот на Федерацијата Босна и Херцеговина, делегатите ги презедоа мандатите и положија заклетва.

Со тоа и официјално почна мандатот на Домот на народите на ФБиХ, чии делегати ќе седат во собраниските клупи во наредните четири години.

За денеска е планиран и избор на привремени работни тела на Домот на народите, јавија сараевските медиуми.

Изборот на претседател на Федерацијата Босна и Херцеговина не беше на дневниот ред на денешната седница, иако вчера го најави лидерот на ХДЗ БиХ, Драган Човиќ.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

АЕК годинава со расходи од 596,35 милиони денари, за антенскиот столб на Водно 22,6 милиони денари

Следно

За женското СП во фудбал досега продадено половина милион влезници

Latest from Blog