КИЕВ СЕ ПРОСТИ СО ЕДЕН ОД НАЈМЛАДИТЕ ВОЕНИ ХЕРОИ 27-годишниот „Да Винчи“ беше испратен од илјадници луѓе(ВИДЕО)

1 min read

Илјадници луѓе во Киев дојдоа на поворката на погребот на воениот херој „Да Винчи“, 27-годишник по имет Дмитро Коциубајло.

Почина во Бахмут, каде деветти месец по ред се водат битки. Тој ја бранел Украина уште на Крим во 2014 година, но бил ранет од тенк за потоа пак по три месеци да се врати на фронтот.

Ја предводел механизираната бригада „Волци Да Винчи“. Зел учество во војната уште од првиот ден.

На 30 ноември лани му беше доделена титулата Херој на Украина од страна на претседателот Володимир Зеленски.

– Тој е еден од оние чиј карактер и храброст засекогаш станаа историја, карактер и храброст на Украина – изјави Зеленски и потсети дека Коциубајло е еден од најмладите херои во земјата.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Донаторска конференција на ЕУ за Туркије и Сирија на 20 март

Следно

ЛИДЛ ОТВОРА МАРКЕТ ВО МАКЕДОНИЈА: Еве која локација среде ценатар ја купил германскиот трговски синџир

Latest from Blog