Киев до западните сојузници: Побрзајте со испораката на тенкови, секое доцнење Украинците го плаќаат со своите животи  

2 mins read

Западните сојузници утре треба да се состанат  во воздухопловната база „Рамштајн“ во Германија за да разговараат за тоа дали Берлин ќе дозволи борбени тенкови „Леопард 2“ да бидат доставени до Киев за да помогнат во борбата со руските сили

Киев денеска ги повика западните сојузници да ја забрзаат испораката на тенкови и системи за противвоздушна одбрана (ПВО), велејќи дека Украина плаќа со своите животи поради бавните разговори, пренесува регионалниот сервис на Радио Слободна Европа (РСЕ) 

„Немаме време, светот го нема тоа време“,

рече Андриј Јермак, шеф на администрацијата на украинскиот претседател на Телеграм. 

Украинските власти бараат тенковите да бидат испорачани што побрзо пред Русија да ги изврши следните напади/Фото: Архива

Западните сојузници утре треба да се состанат  во воздухопловната база „Рамштајн“ во Германија за да разговараат за тоа дали Берлин ќе дозволи борбени тенкови „Леопард 2“ да бидат доставени до Киев за да помогнат во борбата со руските сили. 

Украина, во заедничката изјава на министерствата за надворешни работи и за одбрана, рече дека Кремљ е решен да ги ескалира непријателствата за да ја оживее својата инвазија и дека заканата од нова целосна офанзива на руските сили е „многу реална“. 

„Прашањето за тенкови за Украина мора да се затвори што е можно поскоро. Исто како и прашањето за дополнителни системи за противвоздушна одбрана. Ние плаќаме за бавноста со животите на нашиот украински народ. Не треба да биде така “,

рече Јермак. 

Тој го повтори апелот на украинскиот претседател Володимир Зеленски во видео говорот на Светскиот економски форум вчера, кој рече дека тенковите и единиците за противвоздушна одбрана треба да бидат испорачани побрзо пред Русија да ги изврши следните напади. 

Зеленски ја критикуваше неподготвеноста на Германија да одобри испорака на тешки тенкови за неговата земја, велејќи дека тоа не е „добра стратегија“.  

Инаку, Берлин е под зголемен притисок од неколку европски соседи да ја одобри испораката на моќниот тенк „Леопард 2“. 

„Постојат моменти кога не треба да има двоумење“,  

рече Зеленски, мислејќи на медиумските извештаи дека Берлин нема да испорача тешки тенкови на Украина, ако САД не испорачаат од нивните тенкови „Абрамс“.

Сепак, од Вашингтон велат дека тенкот „Абрамс“ е несоодветен за Украина бидејќи работи на турбински мотори кои трошат премногу гориво за напрегнатиот логистички систем на Украина. 

Полска и Финска веќе рекоа дека ќе испратат тенкови „Леопард“ доколку Германија го укине ветото, а други земји укажаа дека се исто така подготвени да го сторат тоа. 

Доплнително, Велика Британија го зголеми притисокот со најавата од премиерот на земјата, Риши Сунак дека ќе испрати тенкови „Челинџер 2“. 

Украина, која се потпира првенствено на варијантите на тенкот Т-72 од советската ера, вели дека новите тенкови ќе им дадат на нејзините војници дополнителна огнена моќ да им се спротивстават на руските војници во одлучувачките битки. 

Западните тенкови имаат поефикасен оклоп и подобри топови од нивните ривали од советската ера, кои беа уништени на стотици од двете страни за време на 11-месечната војна во Украина. 

Официјален Киев соопшти дека Кремљ има „значајна квантитативна предност во војници, оружје и воена опрема“ во однос на Украина. 

Во моментов борбите во Украина се концентрирани на југот и на истокот на земјата, откако првичниот напад на Русија од север за заземање на Киев беше спречен во првите месеци од руската „специјална воена операција“. 

По големите украински придобивки во втората половина на 2022 година, линиите на фронтот беа во голема мера замрзнати во последните два месеци, при што ниту една од страните не оствари поголеми придобивки и покрај огромните жртви во интензивната рововска војна. 

„Ситуацијата на линијата на фронтот останува тешка…Гледаме постепено зголемување на бројот на бомбардирања и обиди за извршување навредливи дејства од страна на напаѓачите “,

рече Зеленски во видео обраќањето вчера. 

Извор: 360stepeni.mk

Претходно

Уапсен скопјанецот кој поради недоразбирање во сообраќајот избоде друг скопјанец

Следно

Шарл Мишел во посета на Киев

Latest from Blog