И кога не се на фронтот, тие се на обука: Украинските снајперисти секогаш на готовс

1 min read

ЗАПОРОЖЈЕ (АА) – ДАВТ КАЧКАЧИШВИЛИ – Поради Руско-украинската војна, која трае речиси една година, украинските снајперисти, кои со месеци се на линијата на фронтот, поминуваат интензивна обука и кога не се на фронтот, јавува Анадолу.

Тие поминуваат обука на воен полигон во регионот Запорожје во Украина, блиску до линијата на фронтот.

Воениот персонал распореден во овој регион, кој користи различно оружје, поминува низ континуирана борбена обука дури и кога не учествува во борбите.

Меѓу нив има и снајперисти кои се приклучени на Бригадата за територијална одбрана на украинската војска.

Поручникот Јевгениј, кој е задолжен за обука на снајперистите во споменатиот баталјон, го информира дописникот на АА за борбената обука на војниците.

Евгениј, кој од безбедносни причини не го откри своето презиме, рече дека снајперистите минуваат низ интензивна обука трипати неделно.

Низ обука минуваат и други воени лица кои користат друго оружје.

Командантот со кодно име „Був“, кој ја води обуката, изјави дека на полигонот се создаваат услови погодни за воена средина за војниците секогаш да бидат подготвени за војна.

„Денеска пукаат снајперистите. Друга група војници лансира ракети од противоклопен систем. Некои војници тренираат со митралези“, појасни командантот.На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS)..

Извор: www.aa.com.tr

Претходно

Брачен пар здравствени работници кои го преживеаја земјотресот ја оставија болката настрана и притрчаа во помош

Следно

Нови дојави за бомби: Се евакуираат неколку скопски училишта

Latest from Blog

ФБИ човекот на Еди Рама

Минатиот месец против поранешниот функционер на ФБИ беа покренати федерални обвиненија. Според Министерството за правда, по