Израелскиот министер за надворешни работи пристигна во Киев каде што ќе ја отвори Амбасадата

1 min read

КИЕВ (АА) – (АА) – Израелскиот министер за надворешни работи, Ели Коен, пристигна денеска во главниот град на Украина, Киев, за повторно да ја отвори Амбасадата на Израел во Украина, јавува Анадолу.

Коен е првиот израелски министер што го посети Киев по избувнувањето на војната во Украина во февруари минатата година.

Тоа е прва странска посета на Коен откако ја презеде функцијата министер за надворешни работи на Израел во декември 2022 година.

„Израел минатата година застана покрај украинскиот народ и Украина, а денеска ќе ја вратиме Израелската амбасада во Киев на континуирана активност со цел зајакнување на односите меѓу двете земји“, се вели во соопштението на Министерството за надворешни работи на Израел.

Се очекува Коен да се сретне со украинскиот претседател Владимир Зеленски и со украинскиот министер за надворешни работи, Дмитро Кулебa.На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS)..

Извор: www.aa.com.tr

Претходно

Туркије: Снимките од Кахраманмараш пред и по земјотресот го покажуваат размерот на разорувањето

Следно

Мотивација за учениците: 200 гратиси за лизгање за најдобрите од деветто одделение во Центар

Latest from Blog