Зидан одбил пет репрезентации, сака да го води Јувентус

1 min read

 

Францускиот фудбалски стручњак Зинедин Зидан сака да го предводи Јувентус.

Според „Л’екип“, Зидан во надеж дека ќе ја добие тренерската функција во Јувентус, ги одбил понудите на репрезентациите на Португалија, Бразил, САД, Катар и Обединетите Арапски Емирати.

Претходно беше објавено дека италијанскиот клуб размислува за Зидан како замена за Масимилијано Алегри под чие водство „Старата дама“ не игра според очекуваното.

Зидан играше за Јувентус од 1996 до 2001 година. Заедно со тимот, тој двапати стана шампион на Италија, го освои Купот и Суперкупот на земјата, стана победник на Интерконтиненталниот куп и Купот Интертото.

Претходната работа на Французинот како тренер беше Реал Мадрид. Тој го водеше мадридскиот тим од 2016 до 2018 и од 2019 до 2021 година. Заедно со „кремавите“ Зидан освои три ЛШ во низа (2016, 2017, 2018).

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Повеќе села од Голо Брдо без струја, движењето отежнато поради снегот

Следно

Османи ќе го посети повредениот охриѓанец откако Бугарија вчера со владин авион го пренесе во Софија

Latest from Blog