Земјотрес со јачина од 6,9 степени во близина на Нов Зеланд

1 min read

Земјотресот бил на длабочина од 150 километри и засега нема предупредување за цунами

Земјотрес со јачина од 6,9 степени според Рихтеровата скала ги погоди островите Кермадец во јужниот дел на Пацификот во 06:41 часот утринава по Гринич, соопшти Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар (EMSC).

Земјотресот бил на длабочина од 150 километри.

Ненаселените острови Кермадец припаѓаат на Нов Зеланд.

Американскиот систем за предупредување од цунами соопшти дека по земјотресот немало предупредувања за цунами.

Извор: 360stepeni.mk

Претходно

Град Скопје најави целосна реконструкција на улицата „Александар Урдаревски“

Следно

Земјотрес од 6,9 степени во јужниот Пацифик

Latest from Blog