Зеленски: Ќе бидам изненадан доколку Белорусија ја нападне Украина

1 min read

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска изјави дека не ја исклучува можноста Русија да ја нападне неговата земја од соседна Белорусија.

-Меѓутоа, за Украина ќе биде вистинско изненадување доколку биде нападната од самата Белорусија, додаде истовремено Зеленски, цитиран од УНИАН.

Украинскиот претседател зборуваше на заедничката прес-конференција во Киев со неговиот фински колега Саули Ниинисто.

Претходно денеска белорускиот претседател Александар Лукашенко изјави дека Украина и понудила на неговата земја пакт за ненапаѓање.

Британските медиуми посочуваат дека Русија ја искористи Белорусија како отскочна даска за инвазијата врз Украина на 24 февруари.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Полска официјално побара дозвола од Германија за испорака на тенковите „леопард 2“ на Украина

Следно

Собранието го изгласа Законот за финансиска инспекција во јавниот сектор

Latest from Blog