За седум дена санкционирани 223 непрописно паркирани возила во Општина Центар

1 min read

ЈП Паркинзи на Општина Центар и Општина Центар во соработка со сообраќајната полиција, за седум дена санкционираа 223 непрописно паркирани возила кои го попречувале нормалното и безбедно одвивање на сообраќајот.

Во периодот од 20.02.01. до 26.02.2023 година, со помош на специјалните возила „Пајак“ на ЈП ПОЦ, соопштија од ЈП Паркинзи на Општина Центар, отстранети се 123 непрописно паркирани возила, а со поставување на механичко средство „блокатор“ санкционирани се 100 возила кои биле затекнати на резидентни паркиралишта, а не биле корисници-резиденти на секторот во којшто биле паркирани.

Од ЈП ПОЦ и Општина Центар апелираат до граѓаните да ги почитуваат правилата и прописите и да ги оставаат своите возила само на пропишаните места за да им се овозможи на пешаците и велосипедистите нормално движење по тротоарите и велосипедските патеки, а на возилата безбедно движење по улиците. 

ИЗВОР: skopjeinfo.mk

Претходно

Дојави за бомби во 28 училишта во Скопје и Прилеп и судот во Охрид

Следно

Реал ќе го бојкотира изборот на ФИФА

Latest from Blog