ЕУ го одобри десеттиот пакет санкции против Русија

1 min read

Пакетот вклучува построги ограничувања за извоз на стоки со двојна употреба и мерки против субјектите кои поддржуваат војна, шират пропаганда или снабдуваат беспилотни летала што ги користи Русија

Европската Унија го одобри десеттиот пакет санкции против Русија на годишнината од инвазијата на Москва на Украина, соопшти вечерва шведското претседателство со ЕУ.

„Заедно, земјите-членки на ЕУ ги воведоа најсилните и најдалекусежни санкции досега за да ѝ помогнат на Украина да победи во војната. ЕУ е обединета со Украина и со украинскиот народ. Ќе продолжиме да ја поддржуваме Украина се додека е потребно“,

објави шведското претседателство со ЕУ на Твитер.

Пакетот вклучува построги ограничувања за извоз на стоки со двојна употреба и мерки против субјектите кои поддржуваат војна, шират пропаганда или снабдуваат беспилотни летала што ги користи Русија.

Извор: 360stepeni.mk

Претходно

Трет ден по ред ЕУ не можат да се договорат за десетиот пакет санкции кон Русија

Следно

Маричиќ: Бугарските клубови не се опасност за нашиот идентитет

Latest from Blog