Ердоган се состана со Блинкен во Анкара

1 min read

АНКАРА (АА) – Претседателот на Туркије, Реџеп Таип Ердоган, денес во турската престолнина Анкара се сретна со државниот секретар на САД, Ентони Блинкен, јавува Анадолу.

Средбата е одржана во почесната канцеларија на аеродромот Есенбога во Анкара. Состанокот беше затворен за новинарите.

На состанокот присуствуваа и шефот на турската дипломатија, Мевлут Чавушоглу, и американскиот амбасадор во Анкара, Џефри Флејк.

Претходно Блинкен во Анкара се состана и со министерот Чавушоглу.

Блинкен синоќа допатува во Анкара, откако ги посети подрачјата погодени од земјотресот што ги потресе јужните делови на Туркије.

Во рамки на дводневната посета на Туркије, која на 6 јануари ја потресоа два разорни земјотреси, Блинкен синоќа пристигна во воената база Инџирлик во Адана, каде што го пречека министерот Чавушоглу.На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS).

Извор: www.aa.com.tr

Претходно

Вучиќ ќе ја вооружува српската армија „до заби“

Следно

Доњецк: Засилени се нападите во украинскиот Вухледар

Latest from Blog