„Да, тој доаѓа“ утре во Чаир: Помпезна најава за митинг на Ахмети во упориштето на „огнените“

1 min read

Првиот вицепремиер Груби, кој е причината за негодувањата на ,,огнената група”, на Фејсбук порача: ,,Ветувам невиден спектакл, особено за младите”

Пратеникот и потпретседател на ДУИ, Изет Меџити, кој е чаирец и е еден од предводниците на „огнената група“, утрешниот митинг го нарече собир на „артанисти“ и обвини дека заради масовност ќе се носат вработени во јавната администрација од повеќе места

По онлајн-кампањата „Да, тој доаѓа“, ДУИ за утре најавува голем митинг во Чаир, на кој ќе присуствува и лидерот на интегративците, Али Ахмети. Настанот е закажан за 19 часот кај спортската сала „Шабан Трстена“.

Првиот вицепремиер и еден од најблиските соработници на Ахмети, Артан Груби, на социјалните мрежи еуфорично го најави присуството на партискиот лидер на митингот, нарекувајќи го национален лидер на Албанците. Инаку, и на самиот Груби матичен му е чаирскиот разгранок на ДУИ.

„Ми недостигаше ваква мобилизација и еуфорија каква што се создава кога се очекува да дојде националниот лидер Али Ахмети. Ветувам невиден спектакл, особено за младите. Не пропуштајте го, зашто потоа ќе барате да слушнете од другите како е да се биде дел од историскиот митинг од кој ќе се гради иднината“,

објави Груби на фејсбук.

Претходно и премиерот Димитар Ковачевски кажа дека се работи за внатрепартиска кампања на ДУИ, откако слоганот „Да, тој доаѓа“ предизвика серија реакции во јавноста оти се протолкува како најава за избори и доаѓање на премиер Албанец на чело на техничка влада 100 дена пред гласањето.

Утрешниот митинг на ДУИ на чело со Ахмети ќе се одржи во упориштето на „огнената група“, која подолг период бара смена на првиот вицепремиер Артан Груби, но и на други други функционери на ДУИ од партиските органи и од извршната власт поради нереализирање на партиската програма.

Барањата на „огнената група“ не наидоа на поддршка од лидерот Ахмети што беше повод и едните и другите да почнат со интензивни средби со членството и симпатизирите.  

Пратеникот на ДУИ, Изет Меџити, кој е чаирец и е еден од предводниците на „огнената група“, утрешниот митинг го окарактеризира како собир на „артанисти“.

„Не сме поканети. Тоа е собир на артанисти. Ја тероризираа јавната и државната администрација, добиваат списоци со закани кој ќе учествува. Ќе се носат од сите градови, од секаде“,

кажа Меџити.

Последно пред три дена, „огнените“ со нивните приврзаници во Тетово разговараа за состојбите во ДУИ и за иницијативата за разрешување на извршната власт предводена од,а како што тие велат, неуспешниот вицепремиер Артан Груби.

Изет Меџити, Блерим Беџети, Муса Џафери, Саранда Имери Стафаи и Невзат Бејта од ДУИ беа на средбата со граѓани во Тетово

ИЗВОР: 360stepeni.mk

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Претходно

Доминација на лидерот: Моќниот Наполи се прошета низ Торино

Следно

Курти: Договорот е де факто признавање од Србија

Latest from Blog