Гувернерот на Вајоминг го потпиша законот за забрана на апчиња за абортус

1 min read

Гувернерот на Вајоминг, Марк Гордон, го потпиша законот за забрана на апчиња за абортус, кој претходно беше изгласан во таа американска држава каде на власт се републиканците.
Тие таблети се веќе забранети во 13 американски држави со сеопфатни забрани за сите форми на абортус, а 15 држави имаат ограничен пристап до тие апчиња.

Забраната на Вајоминг за таблетите за абортус стапува на сила во јули.

На почетокот на оваа недела, прашањето за пристап до апчиња за абортус беше разгледано пред судот во американската сојузна држава Тексас.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Стефковски во посета на црквата „Св. 40 маченици“ на Смилковско езеро

Следно

Сајкоски: Формирањето на македонската револуционерна организација и Илинденското востание ја докажува нашата посебност и нашата борба за автономија за посебна држава во која што ќе живее македонскиот народ

Latest from Blog